Верховна Рада змінила вікові обмеження для чиновників: то чи є дорога молодим?

Верховна Рада змінила вікові обмеження для чиновників: то чи є дорога молодим?

Раніше державним службовцем не могли стати особи, які перевищили планку в 65 років. Проте 16 грудня Верховна Рада змінила таке обмеження. Тепер максимальний вік для чиновника це 70 років. Проте з 65 років на посаду можуть призначати лише на один рік по власному бажанню. Призначати повторно потрібно буде кожен рік. І не обов’язково тоді проводити при цьому конкурс.

Всесвітня організація здоров’я вважає, що середній показник довголіття в Україні на рівні всього 71 року. Це суттєво менше від наших європейських сусідів.

Які наразі є вікові обмеження для роботи державним посадовцям?

Важливо враховувати, що за цим новим законопроектом також збільшують терміни перебування на службі в органах місцевого самоуправління. При цьому кожного року голови кожної місцевої або селищної чи обласної ради приймають нові правила, наскільки більшим може бути перебування чиновників на службі. Наприклад в одному році максимальний термін служби 67 років, в іншому році 69, враховуючи кількість чиновників певного віку у цьому об’єкті місцевого самоврядування.

Проте є обмеження на збільшення максимальної кількості років служби для чиновника: не більше п’яти років. Тобто, не можна перевищувати позначку в сімдесят років.

Автори такого законопроекту впевнені в тому, що він дозволить прибрати дискримінацію у відношенні до чиновників. Також вони вважають, що під час створення документу враховували міжнародні норми. До речі, схожі правила діють у Німеччині та Франції. Тільки в цих країнах і рівень довголіття суттєво більший.

На думку експертів, насправді ніхто не думає про захист інтересів суспільства. Депутати слідкують за інтересами самих чиновників. Таким чином збільшується кількість старих політиків в місцевих радах, а молодим спеціалістам стає складніше конкурувати з політиками та чиновниками радянських часів. В такому разі смішно виглядає пояснювальна записка до закону «Стимулювання росту довіри людей до інститутів в Україні».

З іншого боку старі політичні еліти не дають молодим спеціалістам займати керівні позиції у чиновницьких апаратах, щоб не допускати суттєвих змін та реформ у їх системі. Наразі, для того щоб стати наприклад депутатом Верховної Ради, громадянин має досягти 25 років. Проте, середній вік депутатів суттєво більший від мінімально допустимого.

При цьому, значна кількість політиків сформулювались як особистості ще у часи України в складі Радянського союзу. І це суттєво впливає на політику держави, бо при владі загалом консерватори, які не дають реформуватись країні за сучасними стандартами.