Запускають реєстр усієї нерухомості в Україні

Запускають реєстр усієї нерухомості в Україні

Незабаром буде запущений новий реєстр, в якому буде знаходитись уся нерухомість українців. Про це вже повідомила заступниця голови комітету з питань місцевого самоврядування Олена Шуляк. На думку народної депутатки єдиний державний реєстр у сфері будівництва дозволить вирішити багато проблем та можна буде позбутися плутанини з різними базами даних, де відрізняються показники.

Які проблеми допоможе вирішити новий єдиний реєстр нерухомості?

Після того як депутати внесуть зміни до закону «Про регулювання містобудівної діяльності», можна буде мати наступні позитивні наслідки:

⚠️ Спроститься робота для комунальних та екстрених служб. Наприклад, швидка зможе оперативно дізнатись, хто саме проживає за певною адресою, на яку викликали медичну допомогу.

⚠️ Уніфікуються дані, що спрощує роботу з документами. Це також дозволить приносити чиновникам менше довідок про склад сім’ї і схожі бюрократичні папери.

⚠️ Унеможливить махінації з нерухомістю, оскільки іноді один об’єкт реєструють за різними адресами.

⚠️ Буде простіше користуватись Геопорталом, оскільки стане більш точним просторове планування будівельних об’єктів.

Завдяки адресному реєстру з’явиться єдине громадське джерело актуальної інформації. Це означає, що кожна земельна ділянка, будинок або квартира матимуть унікальний власний ідентифікатор.

Після створення, такий адресний реєстр стане основою для заснування системи Національного реєстру кадастрів нерухомості, що наразі розробляється в Міністерстві цифрової трансформації. Експерти вважають, що такий крок досить важливий, оскільки наразі найбільш повним та точним джерелом адрес є дані ЦВК. Але навіть цих даних недостатньо, бо вся інформація розкидана по різним реєстрам. А зараз якраз планується їх усіх об’єднати. 

Як зазначають експерти, у деяких містах навіть існують будинки, які мають декілька адрес. Тобто з однієї сторони одна вулиця, а з іншої інакша. Ще гірші ситуації, коли створювали для однієї сторони вулиці парні будинки, а з іншої непарні номери. Все це результат хаосу, який роками панував у реєстрах нерухомості.

Через такі колізії екстреним службам досить складно знайти необхідний будинок. І це буває не тільки у приватному секторі, але й у новобудовах. Але ж у такі моменти час йде на секунди, особливо під час всесвітньої пандемії. Важливо зазначити, що адресні реєстри, які самостійно вели органи місцевого самоврядування, стали відкритими лише у 2019 році. А до цього кожна місцева влада самотужки привласнювала будь-якому об’єкту якусь адресу чи номер будинку.