З 1 січня змінилося оподаткування угод із нерухомістю: що саме?

З 1 січня змінилося оподаткування угод із нерухомістю: що саме?

З 1 січня набув чинності податковий закон № 5600, який, зокрема, передбачає зміну правил оподаткування угод із нерухомістю.

Раніше дохід від продажу одного об’єкта на рік не оподатковувався, а продаж другого та наступних оподатковувався за ставкою 5%. Це дозволяло забудовникам оптимізувати витрати, продаючи квартири фізичним, а не юридичним особам.

Закон має припинити цю можливість. Відповідно до нього, дохід від продажу третього та наступних об’єктів нерухомості, проданих фізичною особою за рік, має оподатковуватись за стандартною ставкою – 18%.

До другого читання проекту цю норму пом’якшили. Тепер платити 18% податку доведеться не з усієї суми, отриманої від продажу нерухомості, а лише за різницею між сумою продажу та ціною, за яку нерухомість перейшла до продавця.

Обкладенню підлягають угоди, що передбачають перехід права власності на:

✅ житловий будинок або його частину;

✅ квартиру чи її частину;

✅ кімнату;

✅ гараж;

✅ садовий будинок та господарські будівлі, землю під ними;

✅ земельна ділянка.

Від оподаткування звільняється безоплатне отримання громадянами ділянок із земель державної чи комунальної власності у межах лімітів, встановлених статтею 121 Земельного кодексу.

При цьому другий продаж житла за рік, як і раніше, оподатковується за ставкою 5%.

Також ставка 18% застосовується при другому та кожному наступному продажу комерційної нерухомості за рік і першій та кожному наступному продажу житла, що перебуває у володінні продавця менше трьох років.

Ще одна інновація закону №5600 – запровадження поняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення внаслідок початку роботи ринку землі. На ці ділянки поширюються такі ж правила, як і інші об’єкти нерухомості.

Нове правило поширюється на кожного платника податків окремо.

Якщо майно перебуває у спільному володінні, наприклад, у подружжя, то продаж такої нерухомості зараховується до податкової історії обом із подружжя.

При цьому спадкоємцям не слід дотримуватись умов трирічного перебування майна у власності. У разі продажу протягом року другого та наступних об’єктів житлової нерухомості, отриманого у спадок, отриманий дохід оподатковуватиметься за ставкою 5%.