Куди зникнуть паперові трудові книжки та що прийде їм на заміну?

Куди зникнуть паперові трудові книжки та що прийде їм на заміну?

Трудові книжки потрібно правильно зберігати, берегти від будь-яких подряпин та інших пошкоджень. А якщо щось станеться з цією книжечкою, то працівнику потрібно пройти через 7 колів бюрократичного пекла для того щоб відновити документ та усі данні в ньому. Це лише частина причин, чому важливо впроваджувати електронну трудову книжку.

Чому почались активні розмови про електронні бази обліку працівників?

Нещодавно Верховна Рада прийняла законопроект у першому читанні про впровадження електронних трудових книжок. Це означає, що потрібно також прийняти законопроект у другому читанні після голосування за правки до його офіційного затвердження президентом. Якщо така ініціатива буде прийнята, це принесе наступні позитивні зміни:

✅ Автоматичне нарахування пенсії

✅ Не потрібно переживати, що документи загубляться

✅ Через електронний кабінет людина отримує усю інформацію про стаж та нарахування пенсії, а також усі сплачені внески

✅ Якщо певних документів не вистачає, їх можна подати електронною формою без черги та витрати часу

✅ Бізнес заощаджує багато адміністративного ресурсу, який нераціонально використовувався для зберігання та роботи з паперовими трудовими книжками

✅ Стане менше суперечок стосовно нарахування пенсій, оскільки буде простіше фіксувати трудову діяльність працівника та трудовий стаж

Важливо зазначити, що це нововведення допоможе вирішити проблеми з поверненням трудових книжок як для працівника, так і роботодавця. Усі дані будуть вноситись до електронного реєстру, отже працівнику потрібно буде лише перевірити, чи була внесена інформація саме туди.

Це означає, що день повернення трудової книжки буде вважатись днем звільнення. Раніше працівник не рідко уникав процесу повернення трудової книжки для того щоб подовжити строки для звернення до суду.

За бажанням, працівник може залишити свою паперову книжку. Потрібно лише попросити роботодавця, щоб той вносив паралельно дані в електронну базу та у паперову книжку.

Це актуально для тих, хто боїться хакерних атак на сервери для зберігання інформації про трудовий стаж. Як зазначають експерти, запровадження нової системи дозволить зробити нарахування пенсій більш прозорим процесом.

Які ризики несуть електронні трудові книжки?

Нові можливості завжди збільшують рівень відповідальності. Кожен, у кого буде електронна трудова книжка, має слідкувати за тим, щоб посадова особа не помилилась або спеціально не замінила дані в електронній системі.

Усе ще актуальне питання, а як саме держава буде контролювати конфіденційність вказаних даних, оскільки не рідко ми чуємо про скандали, які пов’язані зі зливом конфіденційної інформації. Звісно, корупційні ризики будуть залишатись, оскільки за певний хабар можливо додати стажу у певну трудову книжку. Але, з іншого боку, контролювати зміни в електронному реєстрі правоохоронним органам буде суттєво простіше, а ніж перевіряти кожну паперову книжку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *