Нацбанк України розширив можливості кредитування для банків

Нацбанк України розширив можливості кредитування для банків

Кожна місцева громада має право як надавати позики (наприклад, класти гроші на депозитні рахунки чи ОВДП для отримання відсотків) так і брати кредити у комерційних установ. Це частіше за все робиться за допомогою державних або приватних банківських установ, які перед наданням позики обов’язково мають перевірити кредитну історію клієнта. 

Нещодавно Національний банк України змінив окремі вимоги щодо оцінки фінансового стану боржників органів місцевого самоврядування, коли розраховують розмір кредитного ризику. Це означає, що місцевим громадам стане простіше брати кредити. Про це повідомила прес-служба НБУ.

Що змінилось у політиці банків відносно позичальників муніципалітету?

Банки тепер матимуть можливість визначати клас позичачальника-емітента цінних паперів, враховуючи кредитний рейтинг, який має певний орган місцевого самоврядування. У тому разі, якщо такого рейтингу за цінними паперами у гривні немає, то банки мають право визначати клас позичальника на основі того, який кредитний рейтинг має Україна за міжнародною шкалою. 

Для цього береться показник держави та знижується на один рівень, щоб визначити кредитний рейтинг певного муніципалітету. Якщо, до прикладу, кредитний рівень України «В» за даними агентства Fitch Ratings, тоді банки мають розраховувати кредитний рейтинг громади як «В-».

Також ухвалою регулятора було знижено нижню межу діапазону розрахунку кредитного ризику до 0,6. Це стосується лише для муніципальних та державних цінних паперів. При цьому, також були збільшені значення коефіцієнтів, за якими облігації можуть приймати банки у той момент, коли розраховують кредитний ризик для певного органу самоврядування.

Як зазначають експерти, подібні дії дозволять більш активно підтримувати муніципалітет за допомогою кредитів від банків. А це в свою чергу прискорить розвиток інфраструктурних та соціальних проектів у кожній ОТГ. Це особливо важливо під час економічного спаду й дозволить суттєво підтримувати економіку.

Окрім спрощення кредитування муніципалітету, до початку 2022 року банкам буде дозволено не застосовувати вимогу щодо наявності договору страхування предмету застави. Що також суттєво спрощує життя територіальним громадам у питаннях залучення фінансових коштів. Зміни, які були прописані у даній статті, були затверджені Національним банком України 30 листопада цього року. А постанова ця набирає чинності 2 грудня.