Поради та рекомендації щодо укладання договору оренди квартири в Україні

Поради та рекомендації щодо укладання договору оренди квартири в Україні

В цілому договір оренди – це такий документ, в якому власник і майбутній квартирант обумовлюють і прописують всі деталі і умови договору. Він повинен регулювати відносини і захищати права обох сторін, якщо виникають спірні ситуації. Регламентує ці взаємини Цивільний кодекс України в 59 главі «Наймання, оренда житла».

Наразі існує два головних договори: найму і оренди. Перший передбачає знімання квартири фізичною особою у фізичної, а в другому варіанті однією зі сторін виступає юридична. Також оренда може оформлюватися для використання нежитлових площ, які експлуатуються як складські приміщення.

Основні особливості оренди квартири

Складання договору оренди квартири в Україні – заключний етап. У першу чергу необхідно знайти потрібне житло і обговорити всі подробиці угоди. Зараз існує безліч ріелторських фірм, які пропонують відмінні варіанти і шикарні умови. Однак не завжди залучення фахівця може дати хороший результат, у більшості відомих випадків працюють шахраї, які можуть обдурити як орендаря, так і господаря квартири. Тому під час інформаційних технологій та якісного інтернету можна знайти житло і самотужки.

Після успішних пошуків і визначення потрібного варіанту варто ретельно перевірити документи власника. Укладати договір необхідно виключно із власником за повною згодою всіх власників. Також допускається до підписання людина з офіційним нотаріально завіреним дорученням. Повністю виключаються варіанти угоди із друзями, сусідами або родичами власника, які не вписані в документи на житло.

Негласним правилом при підписанні типового договору оренди квартири стають особисті стосунки між обома сторонами. Всі досвідчені фахівці радять дотримуватися позитивного контакту для уникнення розбіжностей і конфліктів. Щоправда, відзначається, що типовий договір оренди – всього лише зразок, а його варіантів існує величезна кількість із різними змінами.

Обговорення головних нюансів перед підписанням

Спочатку власник повинен надати інформацію про житлоплощу та умови проживання, а майбутній квартирант – розповісти про свої побажання і наміри. Із самого початку також слід уточнити, на скільки господар планує здавати житло, які вимоги ставить перед орендарем. Також можна виділити такі пункти:

✅ кількість майбутніх квартирантів;

✅ строк оренди;

✅ наявність домашніх тварин і дітей;

✅ оплата комунальних послуг;

✅ валюта і дата оплати;

✅ необхідність застави;

✅ інші цікаві для кожного деталі.

Можна також обговорити право здійснення ремонту і вирішити, хто буде цим займатися, а також чи вплине це на оплату і наскільки.

Фахівці рекомендують прописувати інформацію, яка буде свідчити про те, що квартира не продана або закладена, а також не заарештована або не перебуває під судовим розслідуванням.

Основна частина типового договору оренди квартири

Стаття 811 ЦКУ говорить про складання договору на оренду квартири виключно в письмовому вигляді, який навіть без присутності і завірення нотаріусом має юридичну силу. Однак це поширюється у випадках оренди до трьох років включно. За більшого терміну знімання у квартирантів з’являються можливості перездачі житла іншим людям, але за попереднім погодженням із власником.

Договір найму вважається дійсним за наявності:

? паспортних даних та підписів обох сторін;

? предмета договору;

? плати і терміну дії;

? характеристики площі, яка здається;

? умов можливого розірвання;

? зобов’язань, прав, відповідальності;

? інших умов, зазначених сторонами.

Також вноситься інформація про квартиру: адреса і дані про площі з кімнатами. За відсутності визначеного терміну автоматично призначається 5-річний (виходячи зі статті 821 ЦКУ).

Права і обов’язки сторін

У договорі оренди житла мають бути максимально докладно розписані права та обов’язки обох сторін, які необхідно виконувати. У стандартному документі можна виділити такі основні варіанти:

1️⃣ Права власника квартири – кілька разів на квартал перевіряти стан житла, а один раз на рік можна піднімати плату. У разі конфліктів і розбіжностей власник може анулювати договір через суд.

2️⃣ Права майбутнього мешканця – використовувати майно за призначенням, вчасно здійснювати оплату, проводити ремонтні роботи, здавати квартиру в суборенду за домовленістю. Також обов’язковою умовою в будь-якому договорі на оренду квартири є дотримання правил пожежної безпеки та поводження з газом і електрикою. Квартирант може анулювати договір, попередньо попередивши власника за 3 місяці.

При укладанні договору на тривалий термін досить важливо передбачити і вказати пункт про підстави для зміни умов договору. Причому це повинні врахувати обидві сторони, які протягом періоду дії документа можуть ініціювати різні зміни певних пунктів.

Особливості оподаткування

Кожен раз при складанні договору оренди квартири у приватної особи, не важливо яким шляхом, із залученням ріелтора, нотаріуса або без, слід оповістити податкову. Уникнути оподаткування можна зовсім просто – не укладати договір, але це дає більше ризиків, ніж оплата, яка дорівнює податку на доходи фізичних осіб – 18% і військовий збір 1,5%. Сума немаленька, але штрафи ще більші:

⚠️ при значній несплаті податків сума варіюється від 17 до 34 тисяч гривень;

⚠️ у не особливо великих розмірах накладається адміністративний штраф від 51 до 136 гривень.

Всі порушення потрібно довести, втім, як і зворотне, отже, не часто є зацікавленість у проведенні таких розслідувань, тільки в перевірених випадках.

Порядок повернення квартири і відповідальність сторін

Після закінчення терміну договору орендар повинен передати житло і майно в хорошому і доглянутому стані і покинути житлоплощу в обумовлені строки. Також складається акт здачі-прийому з передаванням ключів. Всі поліпшення і ремонтні роботи, які раніше не обговорювалися сторонами, залишаються у володінні орендодавця.

Відповідальність сторін настає після порушення всіх обговорених пунктів в договорі, за які знімається певна сума грошей. Не настає відповідальність квартиранта за псування майна третіми особами. Подібними випадками можуть бути: затоплення сусідами або неналежний ремонт працівниками комунальних служб.

Варіанти здачі житла без договору

Такі варіанти особливо будуть гарними для господаря апартаментів, тому що не потрібно витрачати час на заповнення і вигадування різних умов, а просто можна брати оплату авансом і миттєво заселяти нових мешканців. У деяких моментах передбачається і сума застави на різні випадки можливого псування майна або інших нестандартних ситуацій.

Також немає істотних проблем і складнощів із виселенням і в разі відсутності оплати – все вирішується зміною замків. Відсутні проблеми і з податковою, а довести в суді якісь порушення дуже складно, тому що немає документа, що підтверджує проживання.

Втім, для квартирантів теж є мінімальні позитивні сторони – все відбувається швидко, дав гроші і живеш спокійно деякий час. На сьогоднішній день більше 80% орендодавців не використовують договір, а здають квартиру нелегально. Найчастіше власникам і майбутнім мешканцям вистачає копій паспорта.

Так само відбувається і розірвання – в усній індивідуальній бесіді. За необхідністю і небажаннмя залишати квартиру може викликатися дільничний і силою виганяти людей. Після написання заяви можна домогтися і утримання коштів, які були прострочені, за моральну шкоду і можливі зламаниі речі.

Всілякі негативні сторони оренди житла

У випадках, коли не було складено договір, і якщо було, існує безліч можливих негативних сторін. Основними можна вважати помилки через неуважність, які здатні переростати у великі проблеми. Недостатньо просто завантажити з інтернету зразок договору оренди квартири, важливо серйозно поставитися до його заповнення та редагування. Адже при продуманому підході та врахуванні всіх нюансів життя стає легше, а також буде захищеність від будь-яких спірних ситуацій і конфліктів.

Дуже часто орендодавці забувають вказати, хто повинен оплачувати комуналку, як і в якому вигляді повинно зберігатися майно, і загальний стан квартири із забезпеченням порядку і чистоти. Практично завжди не обговорюються меблі, посуд, декоративні картини і прикраси, а також стан справності систем водопостачання, газових плит і наявність комах-шкідників. Тому після закінчення терміну оренди жодним чином не можна пред’явити звинувачення з подальшим відшкодуванням коштів за завдані збитки.

Саме тому всі юристи радять ретельно поставитися до заповнення договору і не боятися податків, які можуть обійтися в рази дешевше, ніж можливий створений збиток.

Прикінцеві положення оренди приміщення

У заключному пункті договору підбито підсумки і визначені основні вимоги. Виходячи з цього:

? договір дійсний з моменту його підписання обома сторонами і діє до зазначеного терміну;

? умови, зазначені в документі, змінюються лише за обопільною згодою сторін;

? якщо немає ніяких передумов, достроковий розрив договору здійснюється за згодою квартиранта і орендодавця, якщо це дозволено законодавством України;

? будь-який конфлікт можна вирішити в особистій бесіді, однак, якщо це неможливо, він вирішується в судовому порядку;

? кожен з учасників договору зобов’язаний мати оригінальний документ оренди житла;

? вся обумовлена інформація, яка не була внесена в договір, після підписання не рахується дійсною.