Святвечір та Різдво: цікаві факти

Святвечір та Різдво: цікаві факти

В Україні існує купа цікавих та веселих свят, вони точно не поступаються розкрученим західним івентам на кшталт Дня святого Валентина чи Хеловіну. Наші особливі українські свята починаються зі Святого Миколая та тривають до Водохрещі цілий місяць.

Чим особливі Різдвяні свята на нашій землі?

Ці дні завжди супроводжуються унікальними щедрівками, гуляннями та колядками. Іноді українці організовують костюмовані вистави, а саме легендарні вертепи. Усі ці традиції українського народу існують багато сотень років і досі не забулись та продовжують розвиватись.

Історично відомо, що християнське Різдво прийшло у спадок від стародавніх культів язичників. У релігіях, які існували до Ісуса Христа, також була традиція відзначати народження Бога. Наприклад, у греків Діоніс, а у єгиптян Осіріс. При цьому дати, які відзначались народом у всіх схожі – це кінець грудня та початок січня.

Масово святкувати в Україні Різдво почали приблизно у десятому столітті. Для того, щоб людям на Русі було простіше адаптуватись до нових свят, їх ставили в один день з язичницькими датами. Не просто так Різдво в один день з нашим давнім святом Коляда. І назва пісень зрозуміло, звідки пішла. Цікаво, що в цей день ще задовго до християнізації Русі, обов’язково ворожили, що є давньою нашою традицією.

До речі, перші згадки про Вертеп датовані ще сімнадцятим століттям. Історики припускають, що цей перший з українських різдвяних звичаїв міг з’явитись навіть раніше.

Не всі знають, що святкова ялинка немає нічого спільного з Новим Роком. А насправді це виключно атрибут Різдва. Така плутанина сталася невипадково, оскільки комуністи у минулому столітті вели активну антирелігійну пропаганду. Саме в Радянські часи Віфлеємська зірка перетворилась у червону зорю.

Західна традиція дарувати подарунки дітям має багато спільного з особливостями української культури. Бо у нас існує такий унікальний персонаж як святий Миколай. Є легенда про цього дуже шанованого в Україні чоловіка. Колись один батько хотів видати своїх дочок заміж для того, щоб врятувати їх від голоду та злиднів. Щоб допомогти цій сім’ї, святий Миколай закинув у комин мішечки з золотими монетами, які впали у панчохи, що сушились біля комину. Вам ця згадка про шкарпетки не нагадує відомі кадри з американських святкових фільмів?

Одна з прекрасніших українських традицій – це носити вечерю хрещеним батькам у Святвечір. Завжди готували кутю та з нею йшли до іншої оселі святкувати. Проте обов’язково треба повертатись до дому, щоб зустріти ранок з сім’єю. Запізнитись на святковий вечір, то є дуже погана прикмета, за якою людина цілий рік буде десь у чужих містах жити та не знаходити собі місця.

Соціальні опитування підтверджують, що вже більше українців вірять у Святого Миколая та все менше вірять у Діда Мороза. Більшість святкує Різдво тільки 7 січня, а 15% опитаних двічі на рік відзначають це свято. Традиційно для західної України найголовнішим святом є Різдво, а для півдня та сходу Новий рік.