Створення Бюро економічної безпеки та реформа СБУ – чи зникнуть маски-шоу у бізнесі?

Створення Бюро економічної безпеки та реформа СБУ – чи зникнуть маски-шоу у бізнесі?

В економічних злочинах нерідко підозрюється податкова міліція, служба безпеки України та національна поліція. Багато бізнесменів знають, як це «співпрацювати» зі слідством, скільки треба заплатити хабара за кришу щоб спокійно працювати. А якщо цього не зробити, то можна очікувати «Маски-шоу», котрі просто заберуть усі комп’ютери, документацію та не дозволять нормально працювати чесному бізнесу.

Чому так не має бути в цивілізованій країні?

Взагалі, дуже складна ситуація для бізнесу через те, що силовикам економічними злочинами займатись дуже вигідно. Отримати хабар від підприємства чи невеликого грабіжника це кардинально різні речі та об’єми корупції.

Ситуація ускладнюється для підприємців ще й законодавчим хаосом, через який 3 силових органа займаються цим в Україні і постійно конкурують між собою та всередині один одного. 

Як результат, ефективність боротьби з економічними злочинами в Україні вкрай низька. Якщо подивитись на рейтинги свободи бізнесу у світі, то наша країна знаходиться дуже низько.

І в більшості проблем це через рейдерство бізнесу правоохоронцями. Через це багато інвесторів не хочуть приїздити в Україну та відкривати тут бізнес, бо у будь-який момент усе можуть забрати. А потім у не реформованому суді вони не можуть довести свою правоту. Для цивілізованого світу важливо розуміти чіткі закони держави, де якщо ти працюєш чесно, то заважати тобі не будуть. 

Для того, щоб нарешті перемогти цей хаос Верховна Рада проголосувала за створення Бюро економічної безпеки.

Чим буде займатись новостворене БЕБ?

Не перший рік МВФ, НАТО, ЄС та усі міжнародні партнери України говорять про реформу СБУ. Ця організація має займатись виключно захистом країни: контррозвідкою та контр тероризмом, а не кришувати нелегальний бізнес та кошмарити легальний.

Новий орган буде єдиним, хто займатиметься економічними злочинами. Ці повноваження забирають у Національної поліції, СБУ та податкової поліції. Останніх нарешті розформують, чого давно вимагало МВФ. 

Бізнесу буде простіше співпрацювати лише з одним контролюючим органом, а не з безліччю. 

Це Бюро в першу чергу називають саме аналітичним органом, який буде запобігати економічним злочинам. Для цього будуть використовуватись дані реєстрів. Має стати суттєво менше гучних обшуків та вилучень майна й документації.

В законі прописано, що обирати керівника новоствореної структури мають на прозорому конкурсі. Якщо зможуть обрати незалежну фігуру як при створенні НАБУ, то з’явиться ефективний та незалежний орган. Якщо усе піде по шляху ДБР, то у влади з’явиться ще один спосіб контролювати тих, хто не погоджується з нею.

Головне обрати чесне та незаангажоване керівництво Бюро економічної безпеки. І щоб олігархи та політичні еліти не протягнули своїх людей. 

У цьому головну роль мають зіграти активісти, міжнародні партнери та активна частина громадськості для того, щоб допомогти розвитку чесного бізнесу.