Чи можуть українці отримувати пенсію в Європі? Португалія, Польща та інші країни

Чи можуть українці отримувати пенсію в Європі? Португалія, Польща та інші країни

А чи знали Ви, що пенсійні фонди різних країн співпрацюють між собою? Наприклад, українська установа має договори з понад двадцятьма іншими державами. Перш ніж претендувати на пенсію у Європі важливо розуміти особливості цих договорів та умови для отримання пенсійного забезпечення.

Які бувають договори про пенсії між державами та чим відрізняються?

Є два види договорів між пенсійними фондами різних країн. Вони розділяються за двома принципами. Це територіальний та пропорційний.

Перший означає, що пенсію сплачує та держава, на території якої проживає людина. Україна має підписаний договір по такому принципу з наступними державами:

✅ Грузія

✅ Румунія

✅ Угорщина

Пропорційний принцип кардинально відрізняється. Він означає, що для отримання права на пенсію сумують стаж, який був отриманий у двох країнах. Наприклад, людина пропрацювала останні десять років у Польщі, а до цього 25 років в Україні. І разом її страховий стаж дає право на отримання польської пенсії. Однак, розмір її буде меншим за мінімальний, оскільки аналог пенсійного фонду в Польщі сплачує лише за ті роки, які людина працювала.

В яких країнах працює пропорційна система? В першу чергу це стосується Польщі та Португалії. Також такі договори є з Іспанією, Словаччиною та не тільки.

Що треба для отримання польської пенсії?

Пенсія там не має фіксованої суми. Чим більше було зроблено внесків у ZUS, тим більшою буде пенсія. Це називається накопичувальна пенсія, яку в Україні тільки починають вводити.

За польським законодавством право на пенсію мають чоловіки у віці 65 років, у яких сукупний стаж не менше 25 років. Для жінок ці показники 60 та 20 відповідно. За пропорційним договором не обов’язково увесь стаж отримувати в Польщі. Якщо Ви навіть маєте лише п’ять років польського стажу, то все рівно маєте право на отримання пенсії.

Для того щоб набивати страховий стаж, потрібно сплачувати пенсійний внесок до ZUS. Цим займаєтесь Ви або Ваш роботодавець. За яких умов можна сплачувати такий внесок:

? Ви маєте власну компанію у Польщі

? Маєте договір підряду, який ще називають umowa zlecenia

? Ви є учасником оформленого трудового договору

Якщо маєте страховий стаж 15 років в Україні та десять у Польщі, то Польща буде сплачувати за десять років, а український пенсійний фонд за п’ятнадцять років.

Для того щоб український стаж додали до польського, потрібно надати спеціальну довідку, в якій би вказувалось, де Ви працювали, яку заробітну плату отримували. Обов’язково такий документ потрібно перекласти на польську мову та подати у відділ Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych. Такі відділення знаходяться по всій Польщі, тому треба обрати те, що відповідає місцю проживання.

Важливо враховувати, що у Польщі діють спеціальні соціальні програми, які не залишають у злиднях на старості. Якщо Ваша отримана польська пенсія менша за мінімальну, то є можливість доплати до неї. Які умови потрібно виконати для цього:

  1. Проживати у Польщі
  2. Мати відповідний стаж сукупний в Україні та Польщі. Мається на увазі 25 років для чоловіків та 20 років для жінок
  3. Сукупна українська та польська пенсія менші за мінімальну у Польщі, а це 1200 злотих у 2020 році

Пенсія в Португалії – як її отримати?

А як щодо Португалії? У цій країні пенсія надається за умов необхідного страхового стажу у 65 років. Уявімо ситуацію, що український громадянин 17 років працював в Україні, а потім десять років у Португалії. Коли йому буде вже шістдесят років, то він зможе отримувати українську пенсію за 17 років. А коли настане 65 років, то вже й Португальську пенсію, бо матиме необхідний загальний страховий стаж.

Важливо, що немає різниці, чи живете Ви в Португалії чи в Україні. Якщо людина обрала життя в Португалії, то потрібно звернутись до відповідного органу, який займається пенсійним забезпеченням для того, щоб отримувати переказ пенсії з України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *