Чи рівноцінний кредитний онлайн договір паперовому?

Чи рівноцінний кредитний онлайн договір паперовому?

Для того, щоб отримати кредит, люди звертаються або в офіси фінансових компаній або можуть це зробити в режимі онлайн. І в тому і в тому разі людина обов’язково має отримати договір або на руки або він буде відправлений на електронну пошту. І у багатьох людей виникає питання, а чи мають паперовий та електронний договори однакову юридичну силу?

На офіційній сторінці НБУ у Facebook дали відповідь на це питання. Якщо коротко, то НБУ каже «Так». А зараз поговоримо, чому саме так зі сторони законодавства.

Коли людина оформлює позику онлайн: або у мобільному додатку або на сайті, то підписується одноразовим паролем. Виходячи з норм законодавства, яке регулює електронні договори, то одноразовий пароль має ту ж юридичну силу, яку має електронний підпис чи власноручний підпис. А також електронний договір має ту ж силу, що й договір, який уклали в письмовій формі.

Це означає, що важливо не нехтувати кредитними зобов’язаннями, якщо вони були укладені онлайн. Ще важливо розуміти певну тонкість, що клієнт під час укладання договору на сайті обов’язково ставить галочку біля рядку «Підтверджую згоду на обробку власних персональних даних, зокрема їх передавання до бюро кредитних історій».

Це означає, що про ваш кредит знає не тільки компанія, яка його видала, а також вся інформація про договір буде доступною бюро кредитних історій.

Саме тому, якщо не виконувати умови кредитного договору, що був підписаний онлайн, то кредитна історія стане суттєво гіршою й тоді отримати новий кредит буде набагато важче. Ще гірше, якщо фінансова установа передасть інформацію про вас колекторській компанії. Й тоді їх представники почнуть телефонувати з вимогами повернути борг.

Що радять фінансові експерти під час укладання онлайн договору?

✅ Найбанальніша та найголовніша порада – це завжди читати те, що підписуєте. Обов’язково треба звертати увагу на розміри комісії, відсоткову ставку за кредитом, а також штрафи за невиконання умов договору.

Важливо враховувати, що з січня цього року діють певні обмеження по розмірам штрафу. Це стосується сум кредитів, які не більші за одну мінімальну зарплату. В такому разі розмір штрафів та пені не може перевищувати подвійного розміру суми кредитів.

А от якщо сума кредиту більша за розмір однієї мінімальної зарплатні, тоді пеня та штрафи не можуть перевищувати половини суми тіла кредиту. Проте важливо розуміти, що такі обмеження не розповсюджуються за сплату інших порушень кредитного договору. Тому його обов’язково потрібно читати уважно.

⚠️ У тому випадку, якщо ваш кредит береться строком більше ніж на місяць, а також його розмір більший за мінімалку, в такому разі фінансова компанія повинна видати вам не тільки договір, а також й спеціальний паспорт споживчого кредиту.

⚠️ Обов’язково потрібно виконувати умови підписаного онлайн-договору. У випадку порушення фінансовою установою умов документа, потрібно обов’язково звертатись до Національного Банку України. Якщо у вас виникли проблеми з договором або сумніви, чи варто його підписувати, то краще проконсультуватись з професійним юристом. Знайти для себе підходящого спеціаліста зручно за допомогою додатку UniExpert.