Штори, ремонт та інші батьківські внески в учбових закладах – коли це законно?

Штори, ремонт та інші батьківські внески в учбових закладах – коли це законно?

Якщо Ви почуєте, що в якійсь школі чи дитсадку з батьків збирають кошти на якісь потреби, то не здивуєтесь цьому, бо то вже давно звична справа для України. Те, що це суспільна норма не викликає сумнівів. А от що цей феномен насправді нікому невідомо, оскільки думки людей розділились на дві групи:

✅ Це побори з батьків

✅ Це доброчинність на благо дітям

Однак, більш цікаво, що про таку «традицію» каже Закон України.

Якою має бути реакція батьків на «внески» в учбових закладах?

Перше, що потрібно усім знати про такі внески це те, що матеріально-технічне забезпечення загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів покладається на засновників цих закладів. А от в законі «Про освіту» чітко написано, що може бути серед джерел фінансування об’єктів освітньої діяльності. Це доволі довгий список, проте вкажемо найголовніше:

? Державний бюджет

? Плата за надання освітніх послуг згідно укладених договорів

? Місцевий бюджет

? Добровільні внески

Нас у цьому списку цікавить останній пункт, а саме добровільні внески, які може внести будь хто. Тільки під цю категорію підпадають батьки дітей, що навчаються у закладі освіти. Але саме у слові «добровільні» і розкривається суть. Оскільки одна справа, коли батьки займаються благодійністю для школи з власного бажання, а інше діло, коли їх примушують до цього. Саме тому вимагання коштів з батьків прямо забороняється законодавством України.

Якщо у батьків все ж є бажання добровільно здати кошти для потреб школи, то в такому разі потрібно дотримуватись певних правил.

? По-перше, в статуті цього навчального закладу має бути передбачена можливість отримання благодійних внесків.

? По-друге, такі внески батьки не можуть надавати готівкою. Благочинність обов’язково має бути у безготівковій формі, а відправлятись кошти мають на спеціальний казначейський рахунок для певного навчального закладу.

? По-третє, сума переказу не може бути фіксованою. Кожен має сам вирішити, чи надавати навчальному закладу кошти, а якщо так, то яку саме суму.

? По-четверте, перераховуючи кошти, благодійник може вказувати, на що саме мають піти ці кошти. Наприклад «Кошти на ремонт туалетів у школі». А в тому випадку, якщо благодійник не вказує напрями видатків, тоді керівництво навчального закладу самостійно визначає це.

Якщо є квитанція про внесення коштів на потреби певного навчального закладу, то у Вас є можливість поскаржитись у випадку нецільового використання грошей.

Згідно закону про освіту, суб’єкти громадського нагляду мають право слідкувати за тим, куди саме поступають благодійні внески. Таким суб’єктом, наприклад, виступають батьківські комітети. І мають право вимагати звіт про використання коштів.

Пам’ятайте, благодійність до закладу освіти не має бути обов’язковою. А якщо гроші вимагають у батьків, то це не законно й тягне за собою кримінальну відповідальність. У таких випадках Вам може знадобитись допомога професійного юриста. Знайти підходящого спеціаліста зможете за допомогою додатку UniExpert.