Що потрібно знати українцям про онлайн-кредити та позики?

Що потрібно знати українцям про онлайн-кредити та позики?

Доволі частими є звернення до юристів з приводу онлайн-кредитів. Таке явище доволі просто пояснити, коли кошти потрібні негайно, людина в паніці обирає швидкий кредит онлайн, адже, щоб його отримати, не потрібно нікуди йти, брати довідку про дохід. А потім потерпає від наслідків онлайн-кредитування – непомірно високих відсотків, пені, штрафів, брутальності колекторів.

Частіше жертвами стають люди віком від 18 до 25 років, яким не всі банки охоче видають кредити, офіційно не працевлаштовані або безробітні особи. Та буває, що колекторське насилля доводиться терпіти людям, які навіть не знають, що на них оформлено кредит, або ж родичам, сусідам чи просто знайомим осіб, які скористалися послугою онлайн-кредитування.

Коли можна стати жертвою онлайн-кредиторів?

Наприклад, якщо на вас було оформлено кредит за викраденими або підробленими документами. Тому завжди пильнуйте за своїм паспортом; не давайте особисті документи (їх копії) в руки стороннім особам; не розголошуйте свої персональні дані (серію паспорта, його номер, реєстраційним номер облікової картки платника податків, номер карткового рахунка), особливо в мережі Інтернет; не викладайте копії документів у соціальні мережі.

Зіткнутися з колекторами можна і тоді, коли особа, яка оформляла кредит вказала вас як контактну особу, або ж ви самі взяли онлайн-кредит чи споживчий кредит в банку.

Однак, найбільш розповсюджена ситуація, коли ваш борг, який ви вже сплатили в повній мірі або частково, відчужили іншій фінансовій структурі, не повідомивши вас. Саме в цьому випадку зазвичай розпочинається найгірше: якщо раніше з вами спілкувалися ввічливі банківські співробітники, то тепер в гру можуть вступити нахабні колектори, до арсеналу робочих інструментів яких належать нескінченні телефонні дзвінки, погрози, тиск, повідомлення на Viber, смс-повідомлення та дзвінки до родичів і знайомих.

Ще один можливий сценарій: до вас звертається фінансова компанія і представляється новим кредитором, яка навіть надає на ознайомлення копії якихось договорів, в яких вказано ваш реєстраційний номер облікової картки платника податків і номер договору. Ви справно сплачуєте заборгованість за кредитним договором, а потім з’ясовується, що борг ніхто не продавав і банк все ще чекає, коли ви повернете кошти з пенею, відсотками і штрафом.

Часто банки укладають договори про переуступку права вимоги, щоб позбутися проблемного кредиту. Вони прагнуть «продати» прострочену заборгованість і отримати гроші вже зараз. Це вигідніше, ніж йти до суду й мати мороку з примусовим стягненням.

Новий кредитодавець має ті ж права, що й попередній. Ваші взаємини регулює той самий кредитний договір, який ви укладали з банком. По суті, переуступка прав вимоги не змінює ваші зобов’язання. Інший кредитор не може підняти процентну ставку, скоротити термін виплат або якось інакше погіршити становище боржника.

Щоб стягнути заборгованість, колекторські компанії звертаються до нотаріусів з метою вчинення виконавчих написів. Так, відповідно до статті 87 Закону України «Про нотаріат» для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріус вчиняє виконавчий напис на документах, що встановлюють заборгованість.

Якщо ви − позичальник, то ви може в судовому порядку оспорювати вчинений нотаріусом виконавчий напис. Для цього, насамперед, слід подати до суду за зареєстрованим місцем проживання позовну заяву про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, а далі в судовому порядку подавати клопотання про витребування з фінансової компанії оригіналу виконавчого напису та кредитного договору.

Важливо мати на увазі, що для більшості фінансових справ термін позовної давності становить три роки з того моменту, як право було порушене (або сторона дізналася про те, що її право порушене). Іншими словами, банк або колектор можуть подати на вас до суду лише протягом 3-х років з дня останньої дати, станом на яку повинен був бути погашеним кредит.