Яку пожежу не можна тушити водою?

Яку пожежу не можна тушити водою?

У звичайній ситуації неконтрольоване полум’я гаситься водою. Такий спосіб гасіння вогню може призвести до ще більш тяжких наслідків, якщо в паніці використовуватиметься вода там, де нею заливати загоряння неприпустимо.

Чому не можна використовувати воду, якщо горить електрообладнання

Будь-яка електросистема може бути під напругою. Тому коли виникає питання, що не можна гасити водою, фахівці вказують:

✅ на дроти;

✅ на кабелі;

✅ на електроточки;

✅ на електричні шафи;

✅ на підключене обладнання.

Якщо плавиться або горить ізоляція, не можна лити воду. Людина може постраждати, вона буде вражена електричним зарядом, що миттєво пройде струменем води або підлогою з калюжами.

Перш за все слід знеструмити пристрій, розведення або кабель. Потім застосовуються вогнегасники ВП, ВВ.

Що ще не можна гасити водою: нафтопродукти, палаюче масло, пластик

Вуглеводні мають меншу щільність, тобто плавають поверх води. Ці рідини не поєднуються. Неприпустимо заливати зі шланга:

⚠️ гас

⚠️ мазут

⚠️ бензин

⚠️ солярку

Вони не згаснуть, бо спливуть. Вода не здатна перекрити доступ кисню до цих легких складів.

А якщо спробувати погасити водою в’язкі компоненти, що горять, це призведе до їх спінювання. Рідкі гарячі матеріали розбризкуються. Така спроба гасіння полум’я неминуче стане причиною розширення місця загоряння та травмування того, хто помилково спробував загасити пожежу вказаним способом. Краплі розплавленої речовини (висококиплячої рідини) потраплять на шкіру, завдадуть тяжких опіків.

Подібні вогнища загоряння можна гасити розпиленим водяним струменем (діаметр крапель до 0,8 мм). Так тушкуються і різні технічні олії, і навіть гас.

Небезпека заливати водою токсичні речовини

Алюмінійорганічні сполуки зазвичай реагують на заливання вибухом, їх не можна гасити водою, тому що може статися вибух особливо виділяють:

❗️ нітрогліцерин;

❗️ гримучу ртуть;

❗️ азид свинцю;

❗️ карбіди;

❗️ магнійорганічні, цинкорганічні сполуки та ін.

Деякі речовини навіть вибухають від контакту спрямованого струменя води, інші взаємодіють із водою, виділяючи вогненебезпечні компоненти. Також небезпечно заливати деякі негорючі неорганічні сполуки – оксид калію, сірчану та хлорсульфонову кислоти, хлорид алюмінію. Вони взаємодіють із H2O, у своїй не горять, але виділяють стільки тепла, що може статися вогненебезпечний викид.

А такі компоненти, як СО, НСl, S02, залиті водою, рясно виділяють їдкі, токсичні гази. Люди, що знаходяться в приміщенні, неминуче будуть отруєні.

Але інше спалахування буває не настільки значним, щоб його негайно заливати водою зі шланга. Тоді обладнання може остаточно вийти з ладу. А якщо щось спалахнуло в квартирі, то будуть залиті сусіди знизу. Легко згасити невелике, локальне полум’я, накривши це місце мокрою ганчіркою. А ще в будинку бажано мати звичайний вогнегасник, тому що в адміністративних, житлових будинках забороняється зберігати небезпечні речовини.

На виробництві системи пожежогасіння встановлюються обов’язково. При їх установці враховується не тільки тип можливого спалаху згідно з класифікацією, але й присутність на складі або виробництві певних хімічних складів навіть у незначній кількості. Адже деякі з цих речовин викликають вибухи, посилюють пожежі, виділяють гази, що отруюють, якщо на них потрапляє вода.