Які пенсії буде отримувати покоління 90-х в Україні?

Які пенсії буде отримувати покоління 90-х в Україні?

Чи знали Ви, що три четверті пенсіонерів України живуть за межею бідності? Це означає, що вони отримують суму від держави, яка менша за офіційно визнаний прожитковий мінімум. При цьому середня пенсія в країні це 120 доларів, тобто сума у чотири рази менша, а ніж середня зарплата в Україні.

Проблема не в тому, що зараз усе погано, а в тому, що найближчим часом ситуація навряд чи покращиться, а скоріше стане навіть гіршою. Два десятиліття тільки й ведуться балачки стосовно реформування пенсійної системи, тільки на ділі нічого з цього не відбувається. Якщо так буде й надалі, то діти 90-х через 30-40 років будуть отримувати пенсію, яка буде навіть набагато меншою, а ніж зараз.

Чому так відбувається? У чому причина низьких пенсій українців? 

По факту коли у багатьох країнах світу існують три рівні пенсійного забезпечення, які один одного доповнюють, в Україні працює повністю тільки солідарна пенсія. Вона працює простим чином: працевлаштовані люди сплачують гроші до пенсійного фонду і ці гроші йдуть на забезпечення пенсій пенсіонерів.

В Україні така система могла працювати, якщо б кількість працюючих була в декілька разів більша за пенсіонерів. Однак їх менше: приблизно 10 мільйонів людей, що сплачують ЄСВ та 11 мільйонів пенсіонерів. Отже, кожен працюючий платить пенсію трохи більше ніж одному пенсіонеру. А зі сплачених ЄСВ приблизно 80% йде на пенсії. Знаючи скільки сплачують ЄСВ звичайні працівники з мінімальними заробітними платами, стає зрозуміло, чому такі низькі пенсії.

Тому в пенсійному фонді постійно не вистачає грошей і його дофінансовують за рахунок платників податків. Наприклад, у 2021 році дефіцит буде на рівні 26 мільярдів гривень. Так далі бути не може, бо пенсіонерів стає все більше, а працездатного населення все менше. Тому й фінансування за рахунок платників податків потрібно все більше. Соціологи впевнені, що українське населення швидко старіє. Ситуація з десятиліттями стане ще гірше.

І це означає, що діти 90-х можуть не те що отримувати маленьку пенсію, а взагалі її ніколи не бачити. Бо пенсії їм будуть платити молоді люди, які народжуються зараз.

У 2021 році буде направлено з бюджету на пенсії загалом з урахуванням ЄСВ 350 мільярдів гривень. Це, наприклад, три військових бюджети країни, що знаходиться у стані війни. І завжди в усіх бюджетах України саме пенсії були найбільшою статтею витрат.

Коли держава підвищує пенсійний вік для того, щоб було менше пенсіонерів та більше працездатних, то це не розв’язує проблеми, а лише тимчасово покращує ситуацію. Навіть прем’єр-міністр каже, що через 15 років кожен працівник буде утримувати двох пенсіонерів.

Єдине що може врятувати ситуацію – це складна пенсійна реформа. Окрім солідарної має ще працювати накопичувальна пенсія. Тобто скільки собі накопиш на пенсію, стільки й отримаєш.

До прикладу, в Німеччині солідарна пенсія не велика. А от накопичувальна достатня для того, щоб добре жити. Звичайно, люди усе життя відкладали гроші для самих себе, а не виплачували пенсію незнайомим людям. Але впровадження такої реформи дуже непопулярне та складне рішення. Якщо з’явиться можливість обирати, куди сплачувати гроші: на пенсію собі чи теперішнім пенсіонерам, то будь-яка людина обере себе.