Як створити політичну партію? Важливі моменти

Як створити політичну партію? Важливі моменти

Право на створення політичних партій є однією з базових свобод сучасних демократій. Однак якщо вони були створені з порушеннями законодавства, то їх державна реєстрація може бути анульована. Важливо знати, що анулювати реєстраційне свідоцтво політичній партії або заборонити її діяльність може лише суд. Мін’юст же виконує, так би мовити, контрольно-моніторингову функцію в цьому процесі: встановлює наявність відповідних підстав та ініціює питання про анулювання перед судом.

Державна реєстрація політичної партії може бути анульована таких випадках:

1️⃣ Якщо політична партія протягом шести місяців з дня реєстрації не забезпечила утворення та реєстрацію в порядку, встановленому законом, своїх обласних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим, тобто, як мінімум у 14-ти з 27-ми адміністративно-територіальних одиниць держави.

2️⃣ Коли протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії були виявлені недостовірні відомості у поданих на реєстрацію документах.

3️⃣ За умови, що політична партія не висувала своїх кандидатів на виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років.

Політична сила також може бути заборонена за адміністративним позовом Мін’юсту в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України та іншими законами держави:

✅ приписи статті 37 Основного Закону: “Утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення, забороняються”;

✅ положення статті 5 Закону «Про політичні партії в Україні», де додатково конкретизується, що утворення і діяльність політичних партій забороняється, якщо їх програмні цілі або дії спрямовані на пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їх символіки.

Чи можуть анулювати діяльність політичної партії?

«Фантомні» ознаки в діяльності політичних партій (факти відсутності проявів політичної активності протягом 10 років) наші фахівці встановлюють самостійно, отримуючи відповідну інформацію від Центральної виборчої комісії. Аналогічним чином відбувається і виявлення порушень вимог щодо належного представництва політичних сил у більшості регіонів України. Тоді як виявлення і фіксування порушень положень Конституції та статті 5 Закону України «Про політичні партії в Україні» в діяльності політичних партій здійснюється органами досудового розслідування.

Загалом протягом останніх 18 місяців Мін’юстом було подано 50 позовних заяв про анулювання свідоцтва політичним партіям, які впродовж 10 років не висували своїх кандидатів на президентських чи парламентських виборчих перегонах, ще 3 позови були скеровані до суду стосовно політичних сил, які порушили вимоги щодо створення і реєстрації своїх регіональних осередків.

Наразі судом першої інстанції задоволено позови про анулювання реєстраційного свідоцтва 10 так званим «фантомним» партіям.  Мін’юстом на підставі судових рішень вже було анульовано свідоцтва 5 політичним силам.