Ви знали, як можна вивести дитину за кордон без згоди одного із батьків?

Ви знали, як можна вивести дитину за кордон без згоди одного із батьків?

Часто трапляється так, що суперечки між батьками призводять до ситуації, коли один із них відмовляється видавати іншому дозвіл на вивезення дитини за кордон. А згідно із законодавством України, дітей до 16 років можна вивозити за межі держави лише, якщо обидва з батьків згодні на це. При цьому від мети поїздки вимога закону ніяк не залежить: не має значення, везете ви своє чадо на відпочинок або поправити його здоров’я. Тож, вам необхідно, щоб другий з батьків підтвердив, що він не проти подорожі.

Та все ж законодавством передбачено можливість, коли нотаріальна згода другого з батьків на вивезення дитини за кордон не потрібна:

✅ якщо один з батьків позбавлений батьківських прав;

✅ якщо дитина виїжджає з матір’ю-одиначкою;

✅ якщо другий з батьків помер або пропав без вісті;

✅ якщо другий з батьків дитини іноземець або особа без громадянства;

✅  якщо другий з батьків ухиляється від сплати аліментів.

До речі, щодо аліментів. Якщо мати чи тато офіційно зверталися до суду, а потім – до виконавчої служби щодо стягнення з іншого з батьків дитини аліментів на її утримання, і боржник так нічого і не сплачує, то, ймовірно, сформувалася заборгованість з аліментів. Якщо вона перевищує розмір аліментів за 4 місяці, то тому з батьків, з ким проживає дитина, варто звернутися до виконавця і взяти довідку про заборгованість – цього буде достатньо для того, щоб перетнути кордон з дитиною без згоди іншого з батьків.

Крім цього, можна також отримати відповідне рішення суду. При цьому це може бути разовий дозвіл на одну поїздку, або ж дозвіл, виданий на певний період. Наприклад, на один рік.

При складанні такої позовної заяви до суду необхідно вказати:

⚠️ мету виїзду дитини за кордон (лікування, відпочинок, відвідини родичів);

⚠️ термін перебування дитини за кордоном;

⚠️ місце перебування/проживання дитини за кордоном;

⚠️ факт відмови другого з батьків дати згоду на виїзд дитини з країни.

Приклади, коли можна вивезти дитину через кордон

В Україні мали місце випадки, наприклад, коли мамі  давали дозвіл терміном на один рік для перетину кордону з непідконтрольною територією. Мотивували тим, що на непідконтрольною території залишилися бабусі і дідусі, майже всі родичі дитини, і щоб не розлучати її з ними – і було видано такий дозвіл.

Крім цього, можна ще звернутися до опікунської ради, яка допоможе встановити фактичне місце проживання дитини з одним із батьків, видасть відповідне розпорядження, і, пред’явивши його на кордоні, цього буде достатньо для тимчасового виїзду дитини на термін не більше одного місяця.