Ви знаєте як оподатковується спадщина?

Ви знаєте як оподатковується спадщина?

На жаль, або на щастя, кожен з нас в якийсь момент може отримати спадщину від рідних та близьких людей. Проте держава з такого «доходу» обов’язково має отримати податки, наче це вона видала Вам цю спадщину.

Питання в тому, яким саме буде оподаткування спадщини. Ця сума буде залежати в першу чергу від ступеня спорідненості спадкодавця та спадкоємця, а також який резидентський статус мають ці особи.

Наприклад, якщо спадщину успадковують найближчі члени сім’ї спадкодавця, то тоді оподаткування буде з нульовою ставкою. А от якщо спадкоємець не є членом сім’ї спадкодавця першого чи другого ступеня, то в такому разі будь-який об’єкт спадщини має бути оподаткованим за ставкою або 5% або 18%.

Коли спадщину отримує не найближчий родич і ці люди є резидентами України, тоді спадщина оподатковується ставкою в 5% податку на доходи, а також 1,5% військового збору. А от уже 18% сплачується у тому випадку, якщо або спадкодавець або спадкоємець не є резидентом України.

Важливо розуміти, що успадкування майна це є доходом особи. Тому про такий факт обов’язково потрібно повідомляти у своїй річній декларації. Виключенням є тільки спадкоємці, які отримали спадок за нульовою податковою ставкою.

Це значить, що фізичні особи, які отримали майно у спадок від найближчих родичів, наприклад, дружина/чоловік чи батько/мати, не зобов’язані вказувати цю спадщину в якості загального річного оподаткованого доходу.

А от ті особи, які сплатили 5 або 18 відсотків, обов’язково мають включити суму таких доходів до загальної кількості оподаткованих доходів за рік. Така податкова декларація має бути подана до 1 травня 2021 року. А от сплатити сам податок на доходи фізичних осіб, а також військовий збір необхідно до 1 серпня 2021 року.

Подати декларацію за місцем податкової адреси в Центр обслуговування платників можна в декілька способів. Наприклад, за можливістю зробити це особисто, принісши документ у необхідний кабінет. Також є можливість передати через уповноважену на це особу. А також зараз є популярний варіант: відправити декларацію за допомогою пошти або засобами електронного зв’язку. Безконтактні способи передачі декларації особливо вигідні під час пандемії.