Захист прав потерпілих у кримінальному проваджені

Захист прав потерпілих у кримінальному проваджені

На жаль, жодна людина не може бути повністю захищеною від того, щоб не стати жертвою кримінальних елементів. Як правило, людина у такому разі не мовчить, звертається до правоохоронних органів та подає заяву про вчинення кримінального правопорушення щодо неї. Після цього особа отримує статус потерпілої, а її права будуть захищати правоохоронці та суд для того, щоб забезпечити справедливість.

Які права має потерпілий?

Після подання заяви людині обов’язково надають пам’ятку, де вказується які права та обв’язки має людина під час статусу потерпілого. На протязі кримінального провадження які права має потерпіла людина:

  1. Надавати докази вчинених проти неї правопорушень слідчому, прокурору та суду
  2. Заявляти про клопотання та відводи
  3. Забезпечення безпеки відносно своєї особи, близьких людей або майна. Це можливо у випадку наявності певних підстав, наприклад, якщо є ризики повторного нападу
  4. Право на те, щоб отримати відшкодування за скоєння проти неї правопорушення. Цей порядок відшкодування контролюється Кримінальним Кодексом України
  5. Оскаржувати не тільки рішення, але й бездіяльність офіційних органів правопорядку: прокурора, слідчого, суду. Цей порядок також контролюється Кримінальним Кодексом України

Окрім цього людина має право на те, щоб органи правопорядку негайно не тільки прийняли заяву, а й зареєстрували скоєне правопорушення для того щоб почати пошук підозрюваних. Також особа може брати участь у слідчих, а також пошукових діях. Згідно з законодавством, у потерпілої є можливість під час слідчих дій подавати свої зауваження та ставити запитання.

Юридичні експерти рекомендують потерпілим обов’язково ознайомлюватись з протоколами слідчих, уважно їх переглядати, особливо те що стосується власних свідчень, як вони були записані. І тільки якщо інформація відповідає дійсності, можна підписувати документи.

Пам’ятайте, що незалежно від того, на якому саме етапі кримінальне провадження, потерпілий має право на примирення з обвинуваченим або підозрюваним. У такому разі можливо офіційно укласти угоду щодо примирення на вигідних умовах для потерпілого.

Які обов’язки має потерпілий?

Окрім прав, потерпілий має також й зобов’язання. Саме тому він повинен:

  1. Не розголошувати відомості, які становлять охоронювану законом таємницю без офіційного дозволу суду та слідчого
  2. Не заважати виявленню обставин, які стосуються вчиненню злочину
  3. Прибути за викликом суду, прокурору чи слідчого. Якщо не має можливості, обов’язково потрібно повідомити про це завчасно та про причини відмови прибути за викликом

Не забувайте, коли порушують Ваші права, Ви маєте право на адвоката. Якщо користуватись консультаціями та послугами професійного експерта, це суттєво підвищить Ваші шанси на успішне вирішення справи у суді.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *