Навіщо потрібна Облікова ставка Національного банку? Як її зниження вплине на українців?

Навіщо потрібна Облікова ставка Національного банку? Як її зниження вплине на українців?

Як повідомляють профільні ЗМІ, Національний банк України продовжує пом’якшувати монетарну політику в країні для того, щоб підтримати зростання економіки. Для цього Нацбанк зменшує Облікову ставку, яка має суттєвий вплив на депозити, кредити, іпотеку, курс гривні та інфляцію. А ці теми стосуються кожного в нашій країні.

Чому облікова ставка впливає на життя кожного українця?

З 12 червня 2020 року Нацбанк знижує облікову ставку до 6% річних. Такого показника ніколи не було за усю історію незалежної України. Важливо зазначити, що ще на початку лютого цей показник був на рівні 11%, у березні знизився до 10%, а у квітні до 8%.

Облікова ставка така важлива тому, що від неї залежить відсоток на кредити та депозити. Це відсоток, з яким Нацбанк видає кредити комерційним банкам. Вони у свою чергу докладають власні відсотки та позичають гроші фізичним та юридичним особам в Україні.

Тобто, завдяки тому, що облікова ставка знижується, українці отримують можливість брати кредити за меншими відсотками. Однак, зниження головної економічної цифри впливає негативно на депозити. Чим менша облікова ставка Нацбанку, тим менший дохід будуть мати громадяни від вкладання грошей у депозити.

Отже, виходить ситуація, що коли облікові ставки високі, то людям вигідно вкладати гроші у депозити та заощаджувати. А от коли ставка маленька, то це вдалий час для того, щоб брати кредити та цим стимулювати економіку.

Курс гривні частково залежить від рівня облікової ставки. Тому що доходи на облігації внутрішньодержавної позики орієнтуються на ставку Нацбанку. Коли знижується кількість відсотків від ОВДП, може знизитись кількість інвесторів, що негативно вплине на курс гривні. Однак, низька облікова ставка сигналізує про розвиток та стабільність економічної моделі.

Якою має бути облікова ставка?

При високому відсотку облікової ставки низький показник інфляції, а при низькому показнику ставки -швидкість інфляції пришвидшується. Цікаво, що інфляція це не зовсім погано, оскільки при низькій інфляції уповільнюється розвиток економіки. Нормальним рівнем є 2-4 відсотки, а у 2019 році в Україні рівень інфляції був 4,1%, що стало найкращим результатом за останні 6 років.

У 2015 році облікова ставка була 30%. Такий високий показник виставив Нацбанк для того, щоб стримувати високий рівень інфляції. А зараз показник на рівні 6%, але це все ще дуже високі цифри, у порівнянні з європейцями та США.

Наприклад, в Європейському Союзі цей показник на рівні 0,25%, а в США 0-0,25%. Зараз більшість країн на фоні Світової пандемії знижують облікові ставки для того, щоб стимулювати економіки та швидше вибратися з фінансової кризи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *