Права батька в Україні

Права батька в Україні

Кожному чоловіку за законом гарантується право на батьківство. Наприклад, у тому випадку, якщо дружина не може народити дитину або не хоче, то це є приводом для розірвання шлюбу. Але це далеко не весь перелік прав, які має батько дитини.

Чи рівні права матері та батька?

Як заведено вважати, мама має більше прав на дитину, аніж батько. Така думка підкріплюється судовою практикою, оскільки частіше за все суд приймає сторону жінки, особливо коли обирається місце для проживання малолітньої дитини.

Досить рідко відбуваються ситуації, коли верховенство права дозволяє дитині проживати з батьком. Це стає наслідком рідкісних ситуацій, коли з татом дитині проживати набагато краще, ніж з матір’ю.

Однак, на противагу всесвітньо відомій судовій практиці, в Конституції України чітко прописано, що батьки у подружжі мають рівні права та обов’язки. Аналогічно діти мають рівні обов’язки та права відносно обох своїх батьків.

Які права має батько?

В Україні батько може брати участь у визначені ім’я та прізвища дитини. Якщо у батьків однакові прізвища, то його реєструють і дитині. Якщо різні прізвища, то або дитині надають подвійне, або батьки вирішують яке саме обрати.

Батько рівний у правах з матір’ю по обранню способів та методів виховання дитини, якщо вони відповідають моральним принципам та закону. У батька також є право на безперешкодне спілкування з дитиною, якщо право це не обмежене законом. Наприклад, суд може позбавити батька батьківських прав і тоді він не зможе спілкуватись з дитиною. Це стосується не тільки живих зустрічей, а навіть спілкування через електронну пошту та соціальні мережі.

Батько згідно із законом має право на захист своєї дитини, а також може звертатись до різних організацій, які займаються дитячими правами. І для цього не потрібно отримувати спеціальні повноваження, оскільки батько є законним представником дитини.

Тато може отримувати від повнолітньої дитини фінансову допомогу у випадку інвалідності або тяжкої хвороби.

Як вирішуються спори стосовно прав батька?

Іноді між батьками виникають суперечки, які відносяться до їх прав та обов’язків. Такі спори вирішуються або через суд або органом опіки та піклування. Які це можуть бути ситуації? Наприклад, батьки не можуть визначитись стосовно того, яке саме ім’я обрати їх спільній дитині. Також не рідко виникають ситуації, що після розлучення тато та мами живуть окремо, а у них залишилась малолітня дитина. І кожен з батьків хоче проживати з дитиною. Тут обов’язково суд вирішує, що буде краще для дитини, враховуючи її побажання.

Для того, щоб мати якомога більшу ймовірність захисту своєї позиції у суді, потрібно якісно підготувати усі необхідні документи, зібрати докази та отримати консультацію якісного юриста. Для того, щоб знайти професійного адвоката, вигідно користуватись додатком Uniexpert, де можна ознайомитись з відгуками реальних користувачів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *