Як відрізняється новий Кримінальний кодекс України та які зміни очікуються?

Як відрізняється новий Кримінальний кодекс України та які зміни очікуються?

Наразі розглядається проект суттєвих змін до Кримінального кодексу України. В першу чергу новий збірник статей буде відрізнятися кількістю покарань. Вони зменшаться від 12 до 3. Адвокати вже почали обговорювати нові норми, які запропоновані проектом, та надають свої експертні думки.

Чому складно впізнати новий звід законів?

Експерти прогнозують те, що українці зможуть отримати новий КК уже в наступному році, а наразі поки була оприлюднена «Загальна частина» для оцінки професіоналів. Що там змінилось?

В першу чергу розробники нового Кримінального кодексу намагаються убезпечити документ від законодавчого спаму. Саме тому в першій статті вказується, що змінювати документ можливо не частіше, ніж два рази на місяць та кожна така правка має проходити через експертизу від Верховного Суду.

Тепер замість звичних розділів, кодекс розділятиметься на книги, яких буде три у Загальній частині документа. Вони будуть мати наступні назви:

⚜️ Про кримінальний закон

⚜️ Про злочин

⚜️ Про кримінально-правові засоби

Також змінюється класифікація злочинів і їх буде тепер 9, які у свою чергу поділяються на чотири відомих уже види:

? Невелика тяжкість

? Середня тяжкість

? Тяжкі

? Особливо тяжкі

Це означає, що скоро в судах будуть казати «Злочин середньої тяжкості першого ступеня». Розробники законопроекту суттєво збільшили перелік обставин, які наразі впливають на визначення судом ступеню тяжкості злочину на один ступінь. Тепер до цього списку відноситься й використання ЗМІ або мережі Інтернет. А ще буде враховуватись близькість між жертвою та злочинцем, наприклад шлюб або інші ступені близькості.

Як будуть карати за новим кодексом?

В проекті КК уже не буде дванадцяти звичних видів покарання. Планується залишити лише три з них, тобто грошовий штраф, позбавлення волі та довічне ув’язнення. Важливо враховувати, що найвища міра покарання використовується в Україні досить рідко, тому фактично будуть застосовуватись лише два види покарання.

Більшість інших покарань перейдуть у розділ «Засоби безпеки». Наприклад, до них можуть віднести примусову психіатричну допомогу, засоби обмеження, а також оприлюднення інформації про ту особу, яка скоїла злочин. Скорочення кількості покарань говорить про їх невідворотність.

Активні дискусії серед адвокатів викликало саме оприлюднення інформації про особу, яка скоїла злочин. Оскільки якщо буде створено відкритий реєстр про злочинців як Opendatabot, де можна буде легко дізнатись, чи перебуває людина в розшуку, то це буде порушенням прав людини.

А також стосовно того які саме категорії злочинів будуть підпадати під цю норму, питання дискусійне. Саме тому наразі і йде активне обговорення проекту серед експертного середовища для того щоб під час голосування у Верховній Раді він був готовий.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *