Яку пенсію отримають українські заробітчани в Україні?

Яку пенсію отримають українські заробітчани в Україні?

Як відомо, ті українці, які працюють закордоном, не отримують страховий стаж в Україні. І звичайно у цих людей з’являється питання, а чи зможуть вони отримувати пенсію в Україні і які є на це шанси?

Що треба для отримання української пенсії?

У цьому році в нашій країні отримувати пенсії можуть люди, у яких достатня кількість страхового стажу на рівні 28 років, а також досягли шістдесяти років. При цьому якщо у цьому віці не вистачає стажу для 28 років, тоді у 63 роки достатньо мати вісімнадцять років стажу, а у 65 років всього 15 років буде достатньо для виходу на пенсію.

Важливо розуміти, що страховий стаж це не кількість відпрацьованих років людиною, а скільки місяців сплачувалось за людину ЄСВ до Пенсійного фонду України. Це означає, що не сплачуючи податків, стаж не нараховується.

Проте якщо заробітчани закордоном працювали легально, то у них є можливість отримати українську пенсію. Правда, це стосується не усіх країн, а лише тих, з ким підписані пенсійні договори.

Для того, щоб отримувати пенсії в Україні, потрібно накопичити стаж або в нашій державі або в певному переліку країн, які підписали територіальний договір про пенсійний стаж. Список вказаний на сайті Міністерства України, яке відповідає за соціальну політику.

До них відносяться країни з СНД, а також Румунія та Угорщина. Тобто офіційна робота в цих державах зараховується українцям як страховий стаж в Україні. Такі домовленості є між нашими країнами та вони діють і для громадян тих країн, які працюють у нас.

Розмір пенсії буде залежати від того, якою була заробітна платня, яку українка чи українець отримував в Угорщині, Росії, Білорусі тощо.

З певними країнами в України є домовленості стосовно пропорційної пенсійної системи. Це означає, що є шанс отримувати не тільки українську пенсію, а наприклад чеську чи польську.

Яким чином можна отримати закордонну пенсію?

Наша країна має підписані договори про пенсії за пропорційними системами з дев’ятьма країнами Європи. Середи них країни Прибалтики, Болгарія, Іспанія, Польща, Португалія та Чехія. Це означає, що кожна країна буде виплачувати ту частину пенсії, скільки людина пропрацювала. Умовно кажучи, українець працював 15 років в Україні, а 13 в Чехії. І тому частину пенсії отримає в одній країні, а частину в іншій.

Важливо в такому разі враховувати, щоб загальний стаж людини був вищий ніж мінімальний в обох країнах. Наприклад, в Україні це 28 років, а в Польщі 25. Тобто якщо стаж буде 26 років, тоді можна поки отримувати лише польську, а згодом і українську пенсії.

Так само треба враховувати й різний пенсійний вік. У тій же Польщі вийти на пенсію можна мінімум в 65 років, а у нас на п’ять років раніше. Кожна країна самостійно визначає розмір пенсії, враховуючи зарплатню та стаж.

Які документи потрібно зібрати для призначення пенсії?

Якщо заробітчанин працював у країнах де діє пенсійна угода за територіальним принципом, тоді достатньо лише звернутись до українського пенсійного фонду. Надати потрібно обов’язково довідки з місць роботи як в Україні, так і за кордоном. А також номер соціального страхування, який був отриманий в іншій країні та копію закордонного паспорта. А якщо працювали у країнах з пропорційними угодами, тоді важливо окрім українського пенсійного фонду, звернутись і до територіального органу в країні, де працювали. При цьому можна проживати в Україні та отримувати пенсії з іншої країни поштою або переказом на картку. Або жити там, та отримувати українську пенсію з України.