Поради та рекомендації щодо укладання договору оренди квартири в Україні

Поради та рекомендації щодо укладання договору оренди квартири в Україні

В цілому, договір оренди – документ, в якому власник і майбутній квартирант обумовлюють і прописують всі деталі і умови договору. Він повинен регулювати відносини і захищати права обох сторін, якщо виникають спірні ситуації. Регламентує ці взаємини Цивільний кодекс України.
На даний момент існує два головних договори: найму і оренди. Перший передбачає знімання квартири фізичною особою у фізичної, а в другому варіанті однієї зі сторін виступає юридична особа. Також, оренда може полягати у використанні нежитлових площ, які експлуатуються як складські приміщення.


Основні особливості оренди квартир


Складання договору оренди квартири в Україні – кінцевий етап. В першу чергу необхідно знайти потрібне житло і обговорити всі подробиці угоди. Зараз існує безліч ріелторських фірм, що пропонують відмінні варіанти і шикарні умови. Однак не завжди залучений фахівець, гарантує хороший результат, адже часто трапляються шахраї, які можуть обдурити і орендаря, і господаря квартири.
Після успішних пошуків і визначення потрібного варіанту варто ретельно перевірити документи власника. Укладати договір необхідно виключно з власником, при повній згоді всіх власників. Також допускається до підписання людина з офіційною нотаріально завіреної довіреністю. Повністю виключаються варіанти угоди з друзями, сусідами або родичами власника, які не вписані в документи на житло. Негласним правилом при підписанні типового договору оренди квартири стає особисті відносини між обома сторонами.


Обговорення головних нюансів перед підписанням


Спочатку власник повинен надати інформацію про житлоплощу і умови проживання, а майбутній квартирант – розповісти про свої побажання і наміри. З самого початку також слід уточнити, протягом якого часу господар планує здавати житло, і які вимоги ставить перед орендарем. Також можна виділити такі пункти:
✅ кількість майбутніх квартирантів;
✅ термін оренди;
✅ наявність домашніх тварин і дітей;
✅ оплата комунальних послуг;
✅ валюта і дата оплати;
✅ необхідність застави;
✅ інші деталі.
Можна також обговорити право здійснення ремонту і вирішити, хто буде цим займатися, а також вплине це на оплату і наскільки.

Фахівці рекомендують прописувати інформацію яка буде свідчити про те, що квартира не продана або закладена, а також не заарештована або не перебуває під судовим розслідуванням.

Основна частина типового договору оренди квартири


Стаття 811 ЦКУ вказує, що складання договору на оренду квартири виключно в письмовому вигляді, який навіть без присутності і завірення нотаріусом має юридичну силу. Однак це поширюється у випадках оренди до 3 років включно. При більшому періоді знаття квартири, у квартирантів з’являється можливість перездачі житла іншим людям, але за попереднім погодженням з власником.
Договір найму вважається дійсним при наявності:
? паспортних даних та підписів обох сторін;
? предмета договору;
? плати і терміну дії;
? характеристики площі, яка здається;
? умов можливого розірвання;
? зобов’язань, прав, відповідальності;
? інших умов, зазначених сторонами.
Також вноситься інформація про квартиру: адреса і дані про площі з кімнатами.

Права та обов’язки сторін


У договорі оренди житла має бути максимально докладно написано про права та обов’язки обох сторін, які необхідно виконувати. У стандартному документі можна виділити такі основні варіанти:


1. Права власника квартири – кілька разів на квартал перевіряти стан житла, а один раз на рік можна підіймати плату. У разі конфліктів і розбіжностей, власник може анулювати договір через суд.


2. Права майбутнього мешканця – використовувати майно за призначенням, в термін здійснювати оплату, проводити ремонтні роботи, здавати квартиру в суборенду за домовленістю. Обов’язковою умовою в будь-якому договорі на оренду квартири є дотримання правил пожежної безпеки та поводження з газом і електрикою. Квартирант може анулювати договір, попередньо попередивши власника за 3 місяці.
При укладанні договору на тривалий термін досить важливо передбачити і вказати пункт про підстави для зміни умов договору. Причому це повинні врахувати обидві сторони, які протягом періоду дії документа можуть ініціювати різні зміни в окремих пунктах.